Wesele bezalkoholowe - czy to możliwe?

Dla większości Polaków wesele bez alkoholu może wydać się kompletnie absurdalne. To w końcu lata tradycji! Niewiele osób wyobraża sobie przyjęcie ślubne bez wzniesienia toastu na cześć pary młodej. Poza tym jak inaczej nabrać ochoty do zabawy? Wiele par decyduje się na wesele z alkoholem tylko i wyłącznie ze względu na presję ze strony rodziny i obawę przed reakcją weselnych gości. A jednak bezalkoholowe przyjęcie organizowane z okazji zaślubin wcale nie musi być nudne! 
 

Powody, dla których organizuje się bezalkoholowe wesela:  • abstynencja (wynikająca niejednokrotnie z przynależności do konkretnych wspólnot czy środowisk, zakładających życie w trzeźwości)

  • oszczędność

  • żałoba

  •  problemy rodzinne, uzależnienia

  • chęć zerwania ze stereotypem typowego, polskiego wesela; oryginalność
Zdecydowani na wesele bez alkoholu? Poinformujcie gości odpowiednio wcześnie!Najlepiej zaznaczyć to już na zaproszeniu. Koniecznie wyjaśnijcie gościom przyczynę rezygnacji z napojów wyskokowych, tak, aby wasza decyzja była dla wszystkich zrozumiała. Warto także być konsekwentnym - jeśli zakaz alkoholu jest całkowity, każdy bez wyjątków powinien go przestrzegać. Możecie także zdecydować się na wprowadzenie procentów w ilości symbolicznej i ograniczyć się do lampki wina lub powitalnego toastu z kieliszkiem szampana.  

Jak się bawić na weselu bez alkoholu?Dobry wodzirej to podstawa! Odpowiednio wyszkolona osoba sprawi, że goście będą bawić się świetnie, z alkoholem czy też bez. Najlepiej postawić na określony scenariusz: powitanie państwa młodych chlebem i solą, pierwszy taniec, powitanie gości przez państwa młodych podczas pierwszego posiłku, tańce synchroniczne, wspólne zabawy, konkursy, skecze i inscenizacje, a także obowiązkowe oczepiny o północy. Oryginalnym i wzruszającym pomysłem będzie następujący po oczepinach taniec przy zgaszonych światłach, jedynie w towarzystwie świeczek lub sztucznych ogni trzymanych przez gości. Warto postawić także na wyszkolony zespół muzyczny, najlepiej taki posiadający doświadczenie w graniu na imprezach bezalkoholowych. A co powiecie na inspirujące przedstawienia: od romantycznych lampionów, przez pokaz sztucznych ogni, na występach barmańskich kończąc? A może… karaoke?
 

Nie tylko woda i sokiKto powiedział, że brak alkoholu musi wiązać się z nudnymi napojami? Oferta bez procentów może zostać podana w równie ciekawej, a nawet bardziej atrakcyjnej formie. Przede wszystkim należy postawić na niekonwencjonalność. Przygotowanie soków w wyszukanych, egzotycznych smakach, takich jak kiwi, mango czy kaktus to tylko preludium. Propozycja świeżo wyciskanych soków, koktajli owocowych i bezalkoholowych wersji najbardziej popularnych drinków sprawdzi się doskonale na każdym przyjęciu. Napoje serwowane z odpowiednim przyozdobieniem, w towarzystwie popularnych parasolek i plastrów najróżniejszych owoców, zrobią wrażenie na wszystkich, nawet najbardziej wybrednych gościach, jednocześnie uświadamiając ich, że brak alkoholu na weselnym przyjęciu absolutnie nie wynika ze skąpstwa gospodarzy. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także bezalkoholowe wino, posiadające zarówno aromat jak i smak wina, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Coraz bardziej popularnym na weselach staje się zapewnienie obecności profesjonalnego barmana, przygotowującego wyszukane napoje. Dobrym pomysłem jest też przygotowanie składników i przepisów oraz umieszczenie ich na stołach gości - dzięki temu biesiadnicy mogą samodzielnie przygotować rozmaite koktajle wedle własnego uznania.Nie można zapomnieć również o odpowiednim usadzeniu gości przy stole. Wszyscy zaproszeni powinni dobrze czuć się w swoim towarzystwie. No, ale to w końcu obowiązuje na każdym weselu.I jak? Zainspirowani? :)