Na co zwrócić uwagę przy wyborze sali weselnej?

Całkowicie niezbędna. W rozmowach gości chwalona głównie ze względu na jedzenie, odpowiedzialna jednak także za mnóstwo innych rzeczy. Właściwa sala weselna to podstawa do zorganizowania ślubnej imprezy. O czym pamiętać podczas szukania tej wymarzonej? 
Oto szereg kompletnie niezbędnych porad:

Dostępność sali ma największy wpływ na datę wesela!

Najlepiej zabrać się za rezerwację z co najmniej rocznym (polecamy dwuletnie!) wyprzedzeniem. Niektóre miejsca mogą być zajęte nawet dwa lata do przodu, szczególnie te będące w stanie pomieścić większą liczbę osób. Przed wyborem sali koniecznie należy określić ilość gości. Nie warto podawać zawyżonej liczby - na weselu zazwyczaj pojawia się ok. 80% zaproszonych, pozostały procent natomiast jest w stanie poinformować o swojej nieobecności nawet tydzień przed uroczystością. Lepszym rozwiązaniem będzie przekazanie restauracji informacji o zaniżonej liczbie biesiadników, a w późniejszym czasie jej ewentualne podwyższenie - w przeciwnym razie konieczne będzie uiszczenie wpłaty za osoby, które nie pojawią się na weselu. Wielkość sali powinna odpowiadać liczbie zaproszonych. Za mały lokal nie pomieści swobodnie wszystkich uczestników, zbyt obszerny spowoduje ich rozproszenie. 

A koszty sali mają największy wpływ na jej wybór!

Standardowo obejmują one przede wszystkim wynajem sali i obsługę kelnerską, koszty dań i napojów oraz częściowy wystrój krzeseł i stołów. Przed wyborem sali koniecznie należy sprawdzić ilość potraw ujętych w menu, ilość napojów (czy jest limitowana?), koszty posiłków dla najmłodszych oraz dla fotografa i zespołu muzycznego (z reguły koszty menu dla dzieci do 12 roku życia i dla obsługi wynoszą 60% pełnej kwoty, natomiast za pociechy do lat 4 opłata jest niewymagana) oraz czy ciasta, owoce, tort i dekoracje kwiatowe są w cenie. Istotnym jest także zweryfikowanie potencjalnej opłaty za wniesienie własnego alkoholu. Warto zwrócić uwagę również na to, czy menu zawiera możliwość zapakowania ciasta w prezencie dla gości, oraz czy przewidziane zostało przywitanie pary młodej chlebem i solą. Należy pamiętać również o sprawdzeniu, czy restauracja oferuje dania wegetariańskie, wegańskie i opcje dla osób z nietolerancjami pokarmowymi. 

Lokalizacja i rozkład sal

Zarówno centrum miasta, jak i spokojne, wiejskie peryferia, posiadają wady i zalety. Najpierw musisz zastanowić się, czy chcesz, aby twoje wesele obyło się w restauracji, sali bankietowej, a może w zamku lub dworku. Istotna jest także odległość miejsca weselnych zabaw od miejsca zaślubin i informacja, czy znajduje się w nim więcej niż jedna sala - jeśli tak, należy przygotować się na ewentualność, że w czasie twojego wesela obok może odbywać się inne. 
Niezwykle ważnym jest także rozkład weselnej sali: czy wszyscy goście na pewno będą siedzieli w jednym miejscu? A czy parkiet i część jadalna nie są przypadkiem rozdzielone?

Nie zapomnij o umowie!

Co powinna zawierać umowa dotycząca wynajmu weselnej sali? Zdecydowanie najważniejsze jest określenie czasu, kiedy należy pokryć poszczególne koszty, jakiej wysokości jest zaliczka i co w przypadku zmiany zadeklarowanej liczby gości. Istotne jest także ustalenie liczby kelnerów, która będzie pracowała podczas przyjęcia. Im mniej gości weselnych przypadających na jednego kelnera, tym sprawniej serwowane dania. Najlepsze rozwiązanie to jeden doświadczony kelner na dwudziestu ośmiu gości. Mniejsza liczba obsługi będzie wiązała się z dyskomfortem biesiadników oczekujących na potrawy. Ważnym zapisem na umowie jest również zastępstwo dla sali. Kiedy wesele z przyczyn losowych nie będzie mogło odbyć się w zarezerwowanym miejscu, właściciel sali powinien zapewnić alternatywę na równie wysokim poziomie.

No to co? Czas przystąpić do szukania! ;)

Materiał zewnętrzny.